První ilustrátor Středozemě

23. září 2016 v 23:19 | Aegeri |  J. R. R. Tolkien
Prvním velkým výtvarníkem Středozemě byl bezesporu sám pan Tolkien. Mnoho dalších ilustrátorů se jím přímo i nepřímo, více či méně inspirovalo, obrázky od pana Profesora mají však svoje osobité kouzlo a jsou přímým zobrazením Tolkienových představ.

...

John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v jihoafrickém Bloemfonteinu matce Mabel a otci Arthurovi. Velmi záhy bere matka chlapce (v roce 1894 se Mabel narodí druhý syn Hillary) zpět do Anglie, otec zůstává v jižní Africe, kde o rok později umírá na hrečku. Tolkien si nikdy ke kraji, kde se narodil, nezachoval vřelý vztah, k tomuto místu se pojí více negativních než pozitivních vzpomínek, například kousnutí jedovatým pavoukem (pozorní čtenáři určitě tuší, jak se tento zážitek promítl do děje jeho knih) - za kraj svého mládí a vlastně celého života považuje Anglii. Tolkien prožil neveselé mládí, rodina často mění místo pobytu, v roce 1904 mu pak umírá na cukrovku matka. I přes nesnáze osudu John nachází zalíbení v anglické krajině (ta sehraje důležitou roli v jeho budoucích dílech), velmi záhy se také u něho projevuje studijní nadání, zejména na jazyky. Také poznává svoji osudovou ženu Edith Brattovou.V roce 1910 Tolkien získá stipendium na Exeterskou kolej v Oxfordu, v roce 1915 úspěšně vykoná závěrečnou zkoušku a 22. března 1916 si konečně bere Edith za svojí ženu. Stává se důstojníkem u Lancashirských střelců a v červnu vyplouvá do Francie a účasní se bitvy na Sommě. Z vojny se vrací do Anglie kvůli "zákopové horečce". V rekonvalescenci začíná psát Knihu ztracených příběhů, pozdější Silmarillion.
V roce 1925 je Tolkien jmenován profesorem anglosaštiny v Oxfordu, o rok později se spřátelí s C. S. Lewisem (Letopisy Narnie). V roce 1930 začíná psát Hobita, ale dokončí jej až mnohem později, kniha vychází nakonec až v roce 1937. Začína psát pokračování příběhu...epický Pán prstenů. První dva svazky vychází v roce 1954, třetí díl v roce 1955. Tolkienovi postupně vycházejí i menší práce jako je List od Nimrala, Kovář z Velké Lesné, Dobrodružství Toma Bombadila atd. Po vydání neautorizovaného paperbacku Pána Prstenů v USA v roce 1965 vypuká kult, který do dnešní doby neztratil na síle.
V listopadu 1971 umírá Edith Tolkienová, Johna to silně zasahuje. Téhož roku získává Tolkien Řád Britského imperia a Oxfordská univerzita mu uděluje čestný doktorát z literatury. Od 28. srpna 1973 odjíždí do Bournemouthu k přátelům. Dne 2. září 1973 pak podléhá v sanatoriu nemoci. Bylo mu jedenaosmdesát let.
Kromě jeho nejznámějších děl - Hobita a Pána prstenů, jeho dílo zahrnuje bezpočet překladů, pohádek a humornějších příběhů a spousta textu k historii fiktivního světa - Středozemě. Silmarillion pak editoval a vydal Tolkienův syn Christopher v roce 1977. J. R. R. Tolkien je často považován za otce žánru moderní high fantasy.

...
Tolkien kreslil často a rád (i když měl o svém talentu pochybnosti, ale který výtvarník něměl, že?)... rád si skicoval do svých poznámkových notesů popisované reálie, často skicy zasahovaly i do samotného textu. Jeho oblíbenou technikou byla kresba inkoustem a vodovými barvami.
Ze světa Středozemě existují stovky Tolkienových ilustrací a skic, průběh tvorby krásně zobrazuje kniha The Art of he Lord of the Rings (Wayne G. Hammond, Christina Scull) - vydaná HarperCollins Publishers roku 2015. Ta byla vydaná k výročí 60 let od vydání Pána prstenů (1954-1955). Kniha je celobarevná, v angličtině (česky bohužel nevyšla). To, že byl Tolkien puntičkář, obzvláště co s jazyků týče všichni víme, co ale fascinuje, bylo to s jakou detailností věnoval péči každému kopci, každé vrstevnici při vytváření Středozemského masivu. Možná by se dalo směle říci, že krom jazykovědce, vysokoškolského profesora, spisovatele, basníka a ilustrátora by si Tolkien mohl střihnout i roli kartografa.


Další kniha, co vyšla (opět jen v angličtině) a zabývala se dokumentací výtvarné tvorby, byla k příležitosti 74. výročí vydání Hobita (1937) The Art of Hobbit by J. R. R. Tolkien od Davida Brawna, 74. výročí prý údajně proto, aby nezastínila filmy od P. J.
Co mnoha lidem přijde okouzlující je s jakou láskou Tolkien psal a ilustroval příběhy pro svoje vlastní děti. Dopisy Děda Mráze (The father Christmas Letters 1976) vydané i s ilustracemi v České republice léta Páně 1995, psal Tolkien záměrně třaslavým písmem a přicházely dětem každý rok (počínaje rokem 1920), líčily události u Dědy Mráze. Tolkien k dopisům pečlivě ilustroval i obálky a známky.


Bláznivá dobrodružství Pana Blahoše (Mr. Bliss) Tolkien vymyslel, napsal a nakreslil pro své ratolesti už ve 30. letech 20. století, zveřejněna byla prvně až roku 1982 a v ČR 2015. Kniha je udělána formou reprodukce s českým překladem na protější stránce, aby Tolkienovy ilustrace zůstaly v co nejvěrnější podobě.

...
Shrnuto a podtrženo J. R. R. Tolkien byl vskutku renesanční a obdivuhodná osobnost.
 


Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 24. září 2016 v 9:12 | Reagovat

P. Tolkien by si zasloužil být Elfem, nebo aspoň  trpaslíkem nebo Númenorejcem, aby stihnul vytvořit všechno, co se mu kdy urodilo v mysli. :) Včetně právě ilustrací. Ačkoliv s nimi třeba nebyl spokojen, jsou to jeho obrázky k jeho textům a to se počítá. A já je mám moc ráda. Líbí se mi nejen ty "opravdické" ilustrace, ale také ty různé erby a ornamenty a znaky, které vyrobil pro své příběhy. Z ilustrací mám nejraději asi tyto:
http://tolkiengateway.net/wiki/File:J.R.R._Tolkien_-_Dunharrow.jpg
http://tolkiengateway.net/wiki/File:J.R.R._Tolkien_-_Old_Man_Willow.jpg

2 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 24. září 2016 v 22:16 | Reagovat

Elfem...mohli bychom chodit na jeho přednášky. :D Já mám zase (krom té úžasné knižní obálky na Hobita) nejraději tuhle: http://66.media.tumblr.com/505b598428c1572ecc27715b23db4ab0/tumblr_meu43tnUDb1qd6gqco3_1280.jpg

3 Silwiniel Silwiniel | Web | 26. září 2016 v 19:54 | Reagovat

Pana Blahoše mám doma, ale jinak žádnou z těch dalších knih. To budu muset prozkoumat!

4 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 27. září 2016 v 9:33 | Reagovat

Art of Lord of the Rings jsem kupovala začátkem roku v Luxoru, v oddělení anglické beletrie... možná ji tam ještě budou mít, stála 799 kč, takže jsem zbytek měsíce jedla rohlíky...ale oběť byla nutná a stála za to :) toho Hobita zkusím najít, byla by škoda ho nevlastnit...

5 Aredhel Aredhel | Web | 12. října 2016 v 16:17 | Reagovat

The Art of the Lord of the Rings vypadá nádherně!!! Bohužel je to asi i cenově mírně nedostupné, takže už vím, co si budu přát k Vánocům. I když by to asi byl jediný dárek, který bych dostala... :-D Dopisy děda Mráze jsem četla, když jsem psala na Tolkiena svoji maturitní práci, ale bohužel knihu také nevlastním. :-(
Tolkienovy kresby jsou úžasné, mají v sobě takové zvláštní kouzlo,a to, že odráží představy samotného autora, mi připadá nesmírně cenné. Často přemýšlím o tom, kterého Tolkienistického umělce by měl Tolkien nejraději, nejvíc by se shodoval s jěho představami, kdyby ještě žil...
Moje nejoblíbenější obrázky jsou tyhle  trolové a profesorův nezapomenutelný Taniquetil (stromy a hory, jak jinak ;-)):
http://tolkiengateway.net/wiki/File:J.R.R._Tolkien_-_The_Three_Trolls_are_turned_to_Stone_(Colored_by_H.E._Riddett).jpg
http://tolkiengateway.net/wiki/File:J.R.R._Tolkien_-_Taniquetil.jpg

6 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 12. října 2016 v 17:33 | Reagovat

[5]: Postupně si takhle zkupuji Tolkien knihy, mám doma už slušnou sbírku - ještě by to chtělo pořádné police, páč už to nemám kam dávat :-D Ráda bych pak sehnala je The Art of Hobbit - ta mi schází, ale netuším zda tu bude k sehnání. Zatím se smiřuji s tím, že první věc co půjde z výplaty bude Artušův pád (Tolkienův překlad), až ji budu mít doma, hodím report na osobní blog :-)

7 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 12. října 2016 v 19:08 | Reagovat

[5]:Tak podle mě by to mohla být Paulina Baynes (podle téměř až středověké stylovosti) nebo z těch známějších Alan Lee (jeho ilustrace jsou tak mystické, melancholické - Alan Lee má také velkou slabost pro severskou a keltskou mytologii a na jeho díle je to dost znát, ilustroval i soubor keltských pověstí Mabinogi). Dobrý námět na anketu :-)

8 Aredhel Aredhel | Web | 12. října 2016 v 21:13 | Reagovat

[7]: Já si ráda představuju, že by to byla Elena Kukanova. Ale možná jsem to jenom já, komu její díla sedí nejvíc...

9 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 12. října 2016 v 21:39 | Reagovat

[8]: Uděláme anketu a uvidíme ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama