Říjen 2016

Artušův pád

26. října 2016 v 9:44 | Aegeri |  Akce a události
Mae Govannen,
Myslím, že každý nadšený čtenář Tolkienova díla tuto veselou novinu zaregistroval. Před pár týdny nakladatelství Argo vydalo, k potěšení každé tolkienofilní duše, knihu Artušův pád. Jedná se o dvojjazyčnou publikaci, kterou k vydaní připravil Tolkienův syn Christopher. Ten jej opatřil množstvím komentářů, seznamující čtenáře s artušovskou látkou - také vsazují Tolkienův text do kontextu jeho vlastní prozaické tvorby. Artušův pád je ojedinělý autorův počin, malé odbočení ke staré anglické legendě...

Ennorath

25. října 2016 v 17:47 | Irith |  Akce a události
"Ten dům byl dokonalý dům, ať už máš rád jídlo a pití nebo povídání nebo zpěv, nebo nejradši jen tak sedíš a přemýšlíš, nebo máš rád příjemnou směs toho všeho. Samotný pobyt v něm léčil únavu, strach a smutek." J.R.R.Tolkien, Pán Prstenů - Společenstvo prstenu

Mittalmar a Minas Maenas mají tu čest Vám představit společný projekt Ennorath. Jedná se o pravidelná setkání příznivců Středozemě a příběhů pana J.R.R.Tolkiena. O klub, podobný slavnému Inklings či Pelouchům, které existovaly někdy v osmdesátých devadesátých letech minulého století.

Minas Maenas

23. října 2016 v 11:41 | Irith |  Akce a události
...
Osamělá postava stoupala do mírného vrchu. Zelená tráva se vlnila pod nohama a svah jako by nebral konce. Závan větru poutníkovi rozevlál plášť a rozcuchal vlasy. Sklopil hlavu a vykročil rychlejším krokem. Vítr se zvedal až nepříjemně rychle. Když se mu další ostrý poryv pokusil vyškubnout svazek z rukou, přitáhl si ho blíž k hrudi. Bylo to to jediné, co nesl a co měl. Pro někoho to mohl být dosti ubohý majetek - několik pokreslených papírů. Ale pro něj to byl doslova celý život.

Stoupal dál, stezka se začala zpevňovat a po obou stranách ji lemovaly kameny. Poutník se ohlédl zpět do kraje. Musel jít dlouho, předlouho, ale cíl už byl na dohled. S očekáváním se obrátil zpátky do směru své cesty a zvedl hlavu. Stála tam a zářila do dálky. Bílá věž Umění, Minas Maenas.

Ainulindalë - Evan Palmer

12. října 2016 v 17:50 | Aegeri |  Zajímavosti
Mae Govannen
Před nedávnem jsem narazila na krásný komiks na téma stvoření Středozemě od Evan Palmer. Vzhledem k tomu, že v současné době pracuji na stejné látce, tak mě to velmi zaujalo. Komiks velmi osobitým způsobem zpracovává Tolkienovu látku, je originální a tak trochu roztomilý (obzvláště podoba Valar a Valier). Bude těžké tomuto dílku konkurovat, natož se ho pokusit překonat. Smějící se Posudťe sami:

Pokus o rozdělení ilustrace díla JRRT

11. října 2016 v 21:36 | Aegeri |  Ze světa
Je nesmírně zajímavé sledovat, kdo a jak se pokusil/pokouší o ztvárnění Tolkienova světa Středozemě. Srovnávat různá pojetí, techniky, stylovost - to jak rozdílné (nebo podobné) jsou ztvárnění určité knižní scény... sledovat umělcův vývoj. Nebo to jak měli filmové adaptace od P. J. vliv na ilustrátory... či je naopak úplně vizuálně odradili, a následně se tito tvůrci snažili dělat vše pro to, aby se jejich vize od filmů co nejvíce odlišili.
Pokusila jsem se vytvořit seznam lidí, kteří se ve své tvorbě (méně či více) věnovali Středozemi. Někteří výtvarníci jsou známější, s jínýma jsem se seznámila teprve při psaní tohoto článku. Rozhodla jsem se ilustrátory rozdělit do tří kategorií - samozřejmě se mnoho tvůrců dá zařadit do více kategorií, hlavní rozhodující věc je doba seznámení s Tolkienovým dílem a počátek tvorby navazující na jeho knihy. Podrobněji (i s obrázkama) se budu každému věnovat v podrobnějších samostatných článcích.

Koncert Poetického Hudebního Společenstva

9. října 2016 v 10:55 Akce a události
Mae Govannen,
pokavaď na někoho doléhá podzimní splín, nechť se dostaví 2. listopadu do kavárny Carpe Diem. Poetické Hudební Společenstvo zde zahraje písně ze všech koutů Středozemě. Příjemná atmosféra rozhodně zaručena. Více informací naleznete na stránce pisnestredozeme.cz. Usmívající se