Cor Blok

16. listopadu 2016 v 20:02 | Aegeri |  Ze světa
V prvním článku z plánované série o tolkienistické ilustraci vám chci představit dílo a osobu Cora Bloka. Je jedním z prvních slavných ilustrátorů Tolkienova díla. Moc lidí o něm netuší, a také ne každého jeho dílo pozitivně osloví. Cor Blok má zkrátka svůj specifický styl.


Cor Blok se narodil roku 1934 v Haagu, v Holandsku. Žije v Amsterdamu. Nezabývá se pouze ilustrací, je to i výtvarný kritik, historik umění, kurátor muzea a učitel. Je autorem knih o Pietu Mondrianovi, historii moderního umění a interpretaci umění. Pro nás tolkienisty je ovšem nejdůležitější svým ilustrátorským počinem k dílu J. R. R. Tolkiena. A také tím, že se s ním setkal tváří v tvář a o svých malbách si s Profesorem i promluvil.

Blok chtěl zkusit vyprávět příběh pomocí řady obrazů. Jeho bratr mu navrhl knihu Pána Prstenů. Ta jej velmi upoutala a tak mezi léty 1959 a 1961 namaloval přibližně stovku kvašů ilustrující scény z knihy. Při přípravě výstavy mapující Blokovo dílo v Haagu majitel galerie Blokovi navrhl, zda-li by nemohl oslovit samotného J. R. R. Tolkiena a zeptat se ho, co si o jeho dílech myslí. Setkání se podařilo domluvit a ke sklonku roku 1961 se Blok vydal na cestu do Oxfordu. S panem Tolkienem se setkal v jeho domě na Sandfield Road.

Tolkienovi se jeho ilustrace zalíbily. Ocenil zejména to, že ponechal spoustu prostoru pro čtenářovu předstvavivost. Tolkien ukázal Blokovi i své obrazy, o kterých měl on sám nejisté mínění. V dopise zaslaném 1. února 1962 Blokovi napsal: "Mám značné pochybnosti o svých ilustracích, jak jim laskavě říkáte. Obávám se, že i jako pouhé ilustrace mají pramalou hodnotu." Nakonec si Tolkien od Bloka dva obrazy koupil. Jednalo se o Bitvu o Hlásku a o Mrtvé močály.

Holandské nakladatelství Het Spectrum použilo na obálky k Pánu prstenů tři ilustrace od Cora Bloka. Vydání se dotiskovalo témeř deset let. Holandští fanušci Středozemě tedy Corovo dílo velmi dobře znají. Roku 1992 byla v Haagu uspořádaná obsáhlá výstava "Hobiti v Holandsku" ke stému výročí narození J. R. R. Tolkiena.

Cor Blok se ve svých ilustracích vyznačuje zeména výraznou stylizaci (obzvláště postav), která je možná pro některé pozorovatele až přílišná. Osobně se mi při pohledu na jeho díla vybaví jméno Hieronymus Bosch, holanský (ha!) malíř zaalpské renesance (zemřel roku 1516). Třeba taková Zahrada pozemských rozkoší je jeho dílu dost podobná - obzvláště zobrazením fantaskní až surealistické krajiny a celkovou kompozicí. Že by možná inspirace?

Amon Hen

Hádanky ve tmě

Bitva o Hlásku

Mumakil

...
A jaký dojem zanechalo Blokovo dílo na vás? Preferujete u ilustrací k Tolkienovu dílu spíše realnější zobrazení, nebo vám nevadí vyšší míra stylizace?

zdroje: kniha Tolkienovy říše: Obrazy Středozemě, vlastní zápisky, školní zápisky k dějinám výtvarné kultury
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama