Paulina Baynes a Tove Jansson

18. února 2017 v 14:44 | Aegeri |  Ze světa
Suilad!
V pokračování série o ilustrátorech Středozemě se po Coru Blokovi podíváme na dvě skvělé autorky. Každá z nich má svůj osobitý styl tvorby (škoda jen, že Tove zilustrovala jen Hobita)...


Paulina Diana Baynes
Narodila s v Anglii 9. září 1922. Za svůj život ilustrovala více jak 100 knih. Je především známá prací pro C. S. Lewise a J. R. R. Tolkiena. Část svého dětství prožila v Indii, její otec byl komisařem v Agře. Kvůli škole se se svojí starší sestrou vrátila zpět do Anlie. Studovala na na Farnham School of Fine Art. Načas pracovala pro ministerstvo obrany, v oddělení map - zde získala dovednosti, které později využila pro kresbu map k Narnii a Středozemi.

Nejvíce se proslavila tvorbou ilustrací k dílu C. S. Lewise - Kronikám Narnie. Když na nich začala pracovat, Lewisův kolega a blízký přítel J. R. R. Tolkien si ji již vybral ke spolupráci. V roce 1948 Tolkien navštívil vydavatelství George Allen & Unwin, byl zklamán výběrem ilustrací, které byli vydavatelem vybrány k jeho knize Sedlák Jiljí z Oujezda (Farmer Giles of Ham - též uváděno jako Farmář Giles z Hamu). Na stole vydavatelsví Tolkienovi ovšem padli do oka vtipné interpretace středověkých marginálií z Luttrellova žatláře od Pauliny Baynes. Tolkien si na George Allen & Unwin "vydupal" Paulinu k ilustraci jeho díla. Další spolupráce následovala a z Pauliny a Tolkiena se stali celoživotní přátelé.

Mapa Středozemě

Přebal ke knize Návrat krále

Obálka knihy Dobrodružství toma Bombadila

Pro Tolkiena vytvořila ilustrace ke knihám Sedlák Jíljí z Oujezda, Dobrodružství Toma Bombadila a Kovář z Velké Lesné. Ilustrovala i publikace vydané po autorově smrti: sbírka Strom a list (List od Nimrala, O pohádkách) a Bilbova poslední píseň. Také vytvořila ilustrace obálek k vydání Pána prstenů z roku 1973 - 1981. Za zmínku také určitě stojí vytvoření několika map Středozemě (A Map of Middle-earth). V díle Pauliny Bayens je silně znát inspirace středověkem.
Zemřela 1. srpna 2008.

Tove Marika Jansson
Tato finská spisovatelka a ilustrátorka se narodila 9. srpna 1914. Proslavila se zejména svojí autorskou tvorbou - knihami o Mumíncích. Nás hlavně zajímá to, že svými ilustracemi doprovodila překlady literárních skvostů, například Alenku v říši divů od Lewise Carolla a především Hobita od J. R. R. Tolkiena. Za svůj život posbírala spoustu výtvarých cen. Zemřela 27. června 2001.

Obálky a ilustrace ke knize Hobit

...
Příště se podívám na zoubek bratrům Hildebrantovým :) Mějte se!
zdroje: vlastní zápisky, TolkienGateway, wikipedie
 


Komentáře

1 Matěj Matěj | E-mail | Web | 24. února 2017 v 10:40 | Reagovat

Paulinu Baynes mám moc rád, její styl mi k hlavně k Tolkienovým kratším příběhům (a k Narnii) opravdu sedí. Taky to vědomí, že Tolkien sám si její tvorbu cenil, jí dodává další význam.

2 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 24. února 2017 v 19:30 | Reagovat

Souhlasím ... její styl je živý a dynamický. líbí se mi jak pracuje s obrysovou linkou a barvami. :-)

3 Kulweft Kulweft | E-mail | Web | 31. července 2018 v 5:18 | Reagovat

Pokrasnenie armpit brings discomfort, pulls. to Carry visit in the hospital cannot be. Bulge under the muscle cavity may turn out to be dangerous disease. However often it is result excessive use antiperspirants, non-compliance rules personal hygiene, strong sweating. Inflammation causes narrow blouse, contaminated razor-affiliation, the virus.
<a href=http://armpit.info/what-does-a-small-hard-lump-under-armpit-mean>small lump under armpit</a>  
Discomfort under the arm, redness, lump becoming warm? This is the ulcer that should cut, after that take antibiotics. First cost ointments, antibacterial medicines. When the process switched to second stage, shown surgery.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama