Paulina Baynes a Tove Jansson

18. února 2017 v 14:44 | Aegeri |  Ze světa
Suilad!
V pokračování série o ilustrátorech Středozemě se po Coru Blokovi podíváme na dvě skvělé autorky. Každá z nich má svůj osobitý styl tvorby (škoda jen, že Tove zilustrovala jen Hobita)...


Paulina Diana Baynes
Narodila s v Anglii 9. září 1922. Za svůj život ilustrovala více jak 100 knih. Je především známá prací pro C. S. Lewise a J. R. R. Tolkiena. Část svého dětství prožila v Indii, její otec byl komisařem v Agře. Kvůli škole se se svojí starší sestrou vrátila zpět do Anlie. Studovala na na Farnham School of Fine Art. Načas pracovala pro ministerstvo obrany, v oddělení map - zde získala dovednosti, které později využila pro kresbu map k Narnii a Středozemi.

Nejvíce se proslavila tvorbou ilustrací k dílu C. S. Lewise - Kronikám Narnie. Když na nich začala pracovat, Lewisův kolega a blízký přítel J. R. R. Tolkien si ji již vybral ke spolupráci. V roce 1948 Tolkien navštívil vydavatelství George Allen & Unwin, byl zklamán výběrem ilustrací, které byli vydavatelem vybrány k jeho knize Sedlák Jiljí z Oujezda (Farmer Giles of Ham - též uváděno jako Farmář Giles z Hamu). Na stole vydavatelsví Tolkienovi ovšem padli do oka vtipné interpretace středověkých marginálií z Luttrellova žatláře od Pauliny Baynes. Tolkien si na George Allen & Unwin "vydupal" Paulinu k ilustraci jeho díla. Další spolupráce následovala a z Pauliny a Tolkiena se stali celoživotní přátelé.

Mapa Středozemě

Přebal ke knize Návrat krále

Obálka knihy Dobrodružství toma Bombadila

Pro Tolkiena vytvořila ilustrace ke knihám Sedlák Jíljí z Oujezda, Dobrodružství Toma Bombadila a Kovář z Velké Lesné. Ilustrovala i publikace vydané po autorově smrti: sbírka Strom a list (List od Nimrala, O pohádkách) a Bilbova poslední píseň. Také vytvořila ilustrace obálek k vydání Pána prstenů z roku 1973 - 1981. Za zmínku také určitě stojí vytvoření několika map Středozemě (A Map of Middle-earth). V díle Pauliny Bayens je silně znát inspirace středověkem.
Zemřela 1. srpna 2008.

Tove Marika Jansson
Tato finská spisovatelka a ilustrátorka se narodila 9. srpna 1914. Proslavila se zejména svojí autorskou tvorbou - knihami o Mumíncích. Nás hlavně zajímá to, že svými ilustracemi doprovodila překlady literárních skvostů, například Alenku v říši divů od Lewise Carolla a především Hobita od J. R. R. Tolkiena. Za svůj život posbírala spoustu výtvarých cen. Zemřela 27. června 2001.

Obálky a ilustrace ke knize Hobit

...
Příště se podívám na zoubek bratrům Hildebrantovým :) Mějte se!
zdroje: vlastní zápisky, TolkienGateway, wikipedie
 


Komentáře

1 Matěj Matěj | E-mail | Web | 24. února 2017 v 10:40 | Reagovat

Paulinu Baynes mám moc rád, její styl mi k hlavně k Tolkienovým kratším příběhům (a k Narnii) opravdu sedí. Taky to vědomí, že Tolkien sám si její tvorbu cenil, jí dodává další význam.

2 Aegeri Aegeri | E-mail | Web | 24. února 2017 v 19:30 | Reagovat

Souhlasím ... její styl je živý a dynamický. líbí se mi jak pracuje s obrysovou linkou a barvami. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama