Greg a Tim Hildebrandtovi

23. listopadu 2017 v 19:22 | Aegeri |  Ze světa
Suilad!
Tentokrát si vezmeme na mušku známé bratry Hildebrandtovi. Hodně lidí je vnímá dost rozporuplně. Jako jeden z důvodu je uváděn ten, že jejich styl zkrátka ne úplně dobře pasuje na Tolkienovi knihy. Je to ale individuální postoj k jejich tvorbě.


Greg a Tim Hildebrandtovi se narodili 23. ledna 1939 v Detroitu v Americe. Greg stále žije. Tim bohužel zemřel v červnu 2006. Profesionálně začali malovat od roku 1959. Věnovali se zejména tvorbě v oblasti fantasy a scifi. Spolupracovali na různých komiksech, dětských knihách, vytvořili několik filmových plakátů, pracovali v reklamě... Pracovali i pro společnost 20th Century Fox, Disney, Marvel, Lucasfilm a další. Pro nás je ale asi nejdůležitější to, že během svého života vytvořili i několik desítek ilustrací na motivy knih ze světa Středozemě a jejich ilustrace byly použity i na několik tolkienistických kalendářů.

Obálka na první kalendář z roku 1976

Obálka na druhý kalendář z roku 1977

Obálka na třetí kalendář z roku 1978

Dokonce chtěli příběh Pána prstenů převést do podoby animovaného filmu, ale v roce 1978 je předběhl Ralph Bakshi se svojí verzí (ten tedy zvládl natočit jen část Pána prstenů, ale o tom někdy jindy :). Jak už jsem nakousla bratři pracovali na několika kalendářích, původně namalovali ilustrace na tři (rok 1976, 1977, 1978), čtvrtý zůstal nedokončen. Po této zkušenosti se věnovali jiným projektům, avšak Tolkiena ilustrovali i nadále. V roce 2001 Gregův syn Gregor jr. napsal a publikoval knihu Greg and Tim Hildebrandt - The Tolkien Years, která mapuje práci na kalendářích. Po vydání této sbírky společnost Ballantine začala znovu vydávat kalendáře k Tolkienu (2002).

Eowyn a Černoknězný král Angmaru

Roklinka

Korunovace krále Elessara

Stromovous

Dar Galadriel (proč mi Aragorn u bratrů Hildebrandtových tolik připomíná nějakého příbuzného od Asterixe :)

Jako techniku používali akrylové barvy, někde zmiňovali, že je to kvůli rychlejšímu schnutí, oproti olejovkám. Bratři byli tak sehraní, že nikdo nedokázal určit co který namaloval. Technickou zdatnost jim nemůžeme upřít. Při malování vycházeli ze skic a fotek, jako modelky vužívali své přátelé a rodinu. Jejich obrazy možná proto vypadají dost teatrálně a afektovaně. A co se proporcí hobitů týče, je vidět, že tělo skládali z vícero fotografií a vícero modelů, ve výsledku proporce vyznívají poněkud nepatřičně. Jejich tvorba balancuje na hranici kýče. Občas je tedy i překračuje. Toť můj názor, jaký máte na jejich tvorbu názor vy?

zdroje: TolkienGateway, vlastní zápisky a paměť, kniha Greg and Tim Hildebrandt - The Tolkien Years
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama