Téma: Dno Pytle

26. března 2018 v 20:45 |  Ze světa
Včera bylo 25. března - den známý jako Tolkien Reading Day. Tuto celosvětovou tradici přivedla k životu poprvé v roce 2003 britská The Tolkien Society. V tento den se předčítájí oblíbené pasáže z knih J. R. R. Tolkiena. Tématem letošního ročníku je "Domov a krb: mnoho způsobů, jak být hobitem". I proto, jsme jako obrázkové téma vybrali Dno Pytle. Tento den je také dnem, kdy byl zničen jeden Prsten v Orodruině.


...
V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit. Nebyla to žádná ošklivá, špinavá, vlhká díra, plná konečků žížal a páchnoucí slizem, ani vyschlá, holá písčitá jáma, kde by se nedalo na nic sednout a ničeho se najíst: byla to hobití nora, a to znamenalo komfort.

J. R. R. Tolkien - Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky
...


1) The Bag End Garden od finské výtvarnice Ully Thynell, tvořící pod jménem Ullakko. Má nádherné obrázky, milé a lyrické.2) Bag End, autorem je česká výtvarnice Suwi. Její styl má originální a nezaměnitelný rukopis.3) Dno Pytle, autorem není níkdo jiný než Mistr Alan Lee.4) Iam a Baggins of Bag End od polské autorky Beathaart. Toto dílko se inspiruje filmovou podobou Dna Pytle - co ale oceňujeme, je ornamentální ztvárnění zeleně a plotu - trošku nám připomíná animáky od Tomma Moora.


5) Bag End - Shadow of the Past od amerického ilustrátora tvořící pod jménem Donato. Je pro něj typická technická dokonalost, detaily a precizně vybudovaná kompozice.6) Bag End od německé autorky Anke Katrin Eissmann. Její ilustrace jsou krásně jemné a přesto expresivní.

7 - 8) Bratři Hildebrandti a jejich Gandalfova návštěva a Neočekávaný dýchánek. Klasičtí Hildebrandti - jasné barvy, pohádkový styl, jistá teatrálnost (dali by se označit za tolkienovského Disneyho :) )...
9) Gandalfova návštěva od Michael Hague. Skvělý obrázek, trochu nám nostalgicky připomíná ilustrace k Neználkovi.10 - 11) John Howe - Gandalf přichází do Dna Pytle, Bilbova nora. John Howe nikdy nezklame, jeho ilustrace jsou dokonalé.
12) Samuel Bosma - Neočekávaný dýchánek. Perfektní, originální dílko.13 - 14) Ted Nasmith a jeho dvě verze Gandalfova příchodu. Ted oprávněně patří mezi klasiky tolkienovské ilustrace.
15) Půvabná perokresba od Davida Waytta


16) Půvabné Dno Pytle po Bilbově odchodu od nikoho jiného než od Šárky. :)17) Krásné akvarelové The End of the Summer od ruské výtvarnice vystupující pod přezdívkou Kimberly. (Dobře není to úplně Dno Pytle - ale prostě jsme to sem nemohli nedat...)18) Obrázek od méně známého Iana Mccaiga, každopádně je to krásná kombinace techniky akvarelu a perokresby.19) David Wenzel je autor báječného grafického románu na motivy Tolkienovi knihy. Tady je malá ochutnávka...21) Tradiční vyobrazení hobití siesty od Larry Macdougall. Ten spokojený výraz na hobití tváři!!!22) Přidáváme ještě sympatický detail hobití nory. Pádla u okna mohou stát na počátku nějakéo příběhu, vzpomeňme třeba na smrt Frodových rodičů. Ale nerada bych kazila dojem z příjemně laděné kresby.23) A poslední dílko... od samotného Profesora :) Netřeba komentovat :)Jaké ilustrace vás zaujali? Znáte nějaké další ztvárnění Dna Pytle, o kterém si myslíte, že by tu nemělo chybět? Podělte se s námi o svůj názor a piště do komentářů. :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama